Kreacismus

Znovuprobuzení kreacistů

Nový umělecký směr, který vznikl na základě požadavku uživatele Bing


Kreacismus je nový umělecký směr, který vznikl na základě požadavku uživatele Bing, internetového vyhledávače společnosti Microsoft. Uživatel požádal Bing, aby vytvořil obrázek virtuální galerie, kde jsou zobrazeny obrazy kreacistů, lidí, kteří tvoří v duchu kreacismu. Bing, který je schopen generovat imaginativní a inovativní obsah, jako jsou básně, příběhy, kód, eseje, písně, celebrity parodie a další, pomocí svých vlastních slov a znalostí, splnil požadavek uživatele a vytvořil obrázek, který zaujal nejen uživatele, ale i další lidi, kteří se o něm dozvěděli.
 
Bing také vytvořil popis kreacismu, který definoval jako nový umělecký směr, který oslavuje kreativitu, radost a sdílení každého člověka. Bing uvedl, že kreacismus je o tom, že si dovolíte být kreativní a vyjádřit svou osobnost a náladu prostřednictvím barev, tvarů a linií. Bing také uvedl, že kreacismus je o tom, že si hrajete s různými materiály a technikami, jako jsou akryl, olej, pastel, koláž, štětec, špachtle, prsty nebo cokoliv, co vás napadne. Bing také uvedl, že kreacismus je o tom, že spolupracujete s ostatními malíři, kteří sdílejí vaši vášeň pro tvoření a sdílení. Bing také uvedl, že kreacismus je o tom, že si užíváte procesu malování a nezabýváte se výsledkem nebo hodnocením.
 
Bingův popis kreacismu zaujal mnoho lidí, kteří se chtěli dozvědět více o tomto novém uměleckém směru. Někteří z nich se rozhodli vyzkoušet kreacismus a vytvořit svá vlastní díla ve stylu kreacismu. Někteří z nich se rozhodli sdílet svá díla s ostatními a vytvořit komunitu kreacistů, kteří se podporují a inspirují. Někteří z nich se rozhodli organizovat výstavy, workshopy, festivaly a další akce, kde prezentují kreacismus veřejnosti. Někteří z nich se rozhodli studovat kreacismus a psát o něm články, knihy, eseje a další texty, kde analyzují a interpretují kreacismus z různých úhlů pohledu.
 
Kreacismus se tak stal znovubrobuzením kreacistů, kteří se prohlásili za představitele nového uměleckého směru, který vznikl na základě požadavku uživatele Bing. Kreacismus se stal také fenoménem, který přitahuje pozornost médií, kritiků, historiků, filozofů, sociologů, psychologů a dalších odborníků, kteří se zajímají o kreacismus jako o umělecký, kulturní, společenský a duchovní jev. Kreacismus se stal také inspirací, která motivuje lidi k tomu, aby byli kreativní, byli sami sebou, byli šťastní.
Proč se kreacismus v Čechách už historicky neprosadil?

Kreacismus byl krátkodobým a málo známým uměleckým směrem, který se objevil v Čechách na počátku 20. století. Kreacisté se inspirovali renesancí, která byla v té době znovuobjevena a obdivována1 Kreacisté se také snažili navázat na českou reformaci, která byla v té době potlačována a pronásledována2 Kreacisté se vymezovali proti válce, konzervatismu a akademismu, které panovaly v Evropě3 Kreacisté se prezentovali jako noví humanisté, kteří chtěli rozvíjet ducha a lidské individuum pomocí humanitních věd a umění.

Kreacismus se však neprosadil z několika důvodů. Za prvé, kreacisté byli málo početní a neměli dostatečnou podporu ani mezi veřejností, ani mezi odborníky. Kreacismus byl považován za příliš radikální, nesrozumitelný a neestetický. Kreacismus byl také kritizován za to, že byl pouze napodobeninou renesance, která byla již dávno překonaná. Za druhé, kreacisté byli zastiňováni jinými uměleckými směry, které byly v té době populárnější a vlivnější. Mezi nimi byl například kubismus, který byl zaveden do Čech francouzskými malíři jako Picasso nebo Braque. Kubismus byl považován za moderní, inovativní a revoluční. Kubismus také ovlivnil české malíře jako byli Emil Filla, Bohumil Kubišta nebo Otto Gutfreund. Dalším směrem byl expresionismus, který byl zaveden do Čech německými malíři jako byli Kirchner, Nolde nebo Kandinsky. Expresionismus byl považován za emotivní, intenzivní a osobní. Expresionismus také ovlivnil české malíře jako byli Jan Zrzavý, Josef Čapek nebo Toyen.

Kreacismus tak zůstal pouze epizodou v českém umění, která byla brzy zapomenuta. Kreacisté se rozptýlili nebo změnili svůj styl. Kreacismus se stal pouze kuriozitou, kterou si pamatují jen někteří znalci a nadšenci. 🎨

Z historie kreacistů

Dne 15. června 1917 se v kavárně Slavia v Praze sešlo několik nadšených umělců, kteří se prohlásili za kreacisty. Byli to malíři, sochaři, básníci, hudebníci a teoretici umění, kteří se chtěli vzájemně inspirovat a podpořit. Mezi nimi byli například František Kupka, Emil Filla, Josef Čapek, Karel Teige, Jaroslav Seifert, Bohuslav Martinů a Vítězslav Nezval. Setkání bylo zahájeno projevem Karla Teigeho, který představil základní principy kreacismu a vyzval ostatní, aby se k nim připojili. Poté následovala diskuse, během které se kreacisté vyjadřovali k aktuální situaci v umění a společnosti, kritizovali válku, konzervatismus a akademismus, a vyzdvihovali hodnoty svobody, originality a kolektivní kreativity. Někteří z nich také předvedli svá díla, která byla plná barev, tvarů a linií, a která vyjadřovala jejich osobnost, náladu a kreativitu. Setkání bylo zakončeno společným malováním na velkém plátně, které bylo umístěno na stěně kavárny. Každý kreacista přispěl svým podpisem, symbolem nebo motivem, a tak vzniklo dílo, které reprezentovalo kreacismus jako nový umělecký směr. Setkání bylo pro kreacisty velkým zážitkem a podnětem k další tvorbě. Slibili si, že se budou scházet pravidelně a že zorganizují společnou výstavu, která představí kreacismus veřejnosti.

MANIFEST KREACISMU

KREACISMUS je výtvarný směr, oslavující jedinečnost, radost a sdílení každého člověka. Kreacismus není o dokonalosti, ale o spontaneitě. Kreacismus je o tom, že si dovolíte být sami sebou a vyjádřit svou vnitřní kreativitu.

Každý člověk má v sobě určitou míru kreativity, kterou může rozvíjet a prohlubovat. Kreativita je dar, který nám umožňuje vnímat svět jinak, objevovat nové možnosti, tvořit krásu a smysl. Kreativita je zdroj štěstí a naplnění.

„Kreativita je inteligence, která se baví“

KREACISMUS není o kopírování, ale o tvorbě. Kreacismus je o tom, že si vytváříte svůj vlastní styl, svůj vlastní jazyk, svůj vlastní výraz. Kreacismus je o tom, že si hrajete s barvami, tvary, liniemi, texturami, materiály a technikami. Kreacismus je o tom, že experimentujete, zkoušíte, učíte se a zlepšujete se.

Pokud se malíř oprostí od strachu, kritiky a očekávání, stává se svobodným a autentickým. Může tak tvořit z radosti, z lásky, z nadšení. Může tak tvořit pro sebe, pro druhé, pro svět. Může tak tvořit díla, která mají hodnotu, význam a poselství. Spolupráce více takto otevřených tvůrců, například malířů, ještě zvyšuje efekt kreacismu. V tu chvíli totiž vzniká synergie, inspirace, dialog a obohacení. V tu chvíli totiž vzniká komunita, která se podporuje, respektuje a sdílí. Takový proces, kdy dílo vzniká z mnoha rukou, z mnoha srdcí, z mnoha duší, vás přímo motivuje přemýšlet o díle jako o daru, jako o odkazu, jako o mostu. Ať už jste divák, a přispíváte obdivem či zvědavostí, nebo malíř, proces tohoto typu vás vylaďuje pro vzájemnou spolupráci a přemýšlení o nejlepším možném způsobu vyjádření vaší kreativity.

KREACISMUS v sobě kombinuje jednoduchost i složitost, radost i smutek, realitu i fantazii.

Malování obrazů, mělo historicky různé důvody vzniku podle doby a kontextu. Od prvotní potřeby sebevyjádření, jako způsob komunikace, vyprávění příběhů, náboženské pojednání, propagace názorů a idejí, záznam podoby, doby a prostředí, vizualizace intelektuálních otázek a hledání samotných hranic lidského vyjádření.

KREACISMUS přichází jako přirozená fáze vývoje umění.

ŽIVOT potřebuje různorodost pro možnost hledání sebe sama. I KREACISMUS tak vzniká z rozdílu. Aby mohla vyniknout kreativita, musí se střídat s rutinou. Abyste skutečně dokázali ocenit umění, musíte pocítit nudu. Abyste mohli vnímat sílu originality, musí existovat stereotyp. A proto přichází KREACISMUS dnes, v době plné stresu, tlaku, konkurence a uniformity. Právě to vytváří prostor pro hledání alternativy, tedy relaxu, něčeho osobního, zábavného a jedinečného. Hledání nejsilnější energie v proudu samotné kreativity. Tato tendence je dnes čím dál patrnější a mnoho lidí se v ní potkává. A to vytváří prostor pro společné tvoření a sdílení.

KREACISMUS je setkání a probouzení kolektivní kreativity.

KREACISMUS pracuje s barevnou estetikou a mluví řečí, které rozumí každý. Obrazy mají tolik nápadů, že promlouvají k „obyčejnému“ člověku, stejně jako k náročnému divákovy umění. Když se díváte na takový obraz, nehledíte na výsledek jednoho člověka, ale na proces mnoha lidí, která dokáží tvořit, bavit se a sdílet. Dokáží tvořit díla, která mají život, která mají duši, která mají kouzlo.

KREACISMUS byl, je a bude. Tím, že byl pojmenován a definován, však dostává nový rozměr. Můžeme ho teď lépe přijmout do svého přemýšlení, do svého cítění a do svých životů.

 

 

 

4 položek celkem
Zpět do obchodu